Вступ

Освіта в Польщі

Іноземці мають право на освіту й опіку в усіх ти­пах державних дитячих садочків і шкіл до досягнення 18 років або до закінчення середньої школи на таких самих умовах, як і польські громадяни. Навчання в дер­жавних освітніх закладах безкоштовне. Але за перебування й опіку над дитиною в дитячому садочку треба буде част­ково заплатити (вартість доплати залежить від населеного пункту, визначається органами місцевої влади).

Діти-іноземці, які не володіють польською мо­вою на достатньому для навчання рівні, мають право на додаткові безкоштовні заняття з польської мови. Користуватися ними можна лише протягом перших 12 мі­сяців перебування дитини в Польщі. Окрім державних за­кладів освіти, в Польщі є приватні та громадські навчальні заклади. Навчання там платне, виключенням є наявність передбачених статутом безкоштовних місць або стипен­діальні програми. Деякі приватні та громадські навчальні заклади пропонують знижки. Більш детальну інформацію стосовно умов навчання можна знайти на офіційних сто­рінках таких навчальних закладів.

Ясла (опіка над дитиною)

Садочок (опіка, підготовка до школи)

ГІМНАЗІЯ (із 12/13 років життя) обов’язковий зовнішній екзамен (гімназіальний)

ПІСЛЯГІМНАЗІЙНА ШКОЛА (на вибір – із 16 років життя)

ЗАГАЛЬНООСВІТНІЙ ЛІЦЕЙ

ПРОФІЛЬНИЙ ЛІЦЕЙ

ТЕХНІКУМ

БАЗОВА ПРОФЕСІЙНА ШКОЛА

НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ (matura) зовнішній екзамен

ПІСЛЯЛІЦЕЙНА ШКОЛА (1-2 РОКИ) ЧИ ВИЩА ОСВІТА

ДОДАТКОВИЙ ТЕХНІКУМ

ДОДАТКОВИЙ ЗАГАЛЬНООСВІТНІЙ ЛІЦЕЙ

НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ (matura) зовнішній екзамен

ПІСЛЯЛІЦЕЙНА ШКОЛА (1-2 РОКИ) ЧИ ВИЩА ОСВІТА

– шкільний обов’язок закінчити гімназію, однак не пізніше ніж до закінчення 18 років життя

– обов’язок продовжувати навчання у вибраній школі

-можливість продовжувати навчання (необов’язкова)

* Система освіти в Польщі реформується: згідно з нововведеннями, з 2017/2018 навчального року початкова школа буде об’єднана з гімна­зією й навчання триватиме вісім років, відповідно навчання в ліцеї – чотири роки, а в технікумі – п’ять.

Джерело: «Довідник для громадян України в Польщі: легалізація перебування і праці, освіта, консульські справи» підготував Фонд «Наш вибір» при співпраці з Товариством юридичної допомоги та Консульським відділом при Посольстві України в Польщі.